České a italské natáčení historického velkofilmu Il Boemo v hlavní roli s Vojtěchem Dykem je v plném proudu

Hlavní část natáčení historického velkofilmu režiséra Petra Václava Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, jednom z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století, právě probíhá mezi Českou republikou a Itálií. Ve skladatelově rodné zemi filmaři stráví od září do listopadu 16 dní na různých lokacích. Ve filmu tak diváci uvidí například nádherné prostory Stavovského divadla, kde před osmatřiceti lety natáčel režisér Miloš Forman svého Amadea, Mahenovo divadlo v Brně, zámek v Bučovicích nebo klášter v Plasech. Premiéra snímku Il Boemo je plánována na podzim 2021.

První klapka padla již 29. července loňského roku v italském městě Como. Takřka po roce se štáb s režisérem Petrem Václavem vrátil do Čech a na Moravu, aby zde pořídili další scény filmu, ve kterém postavu skladatele ztvární Vojtěch Dyk.

„Kvůli probíhající pandemii jsme museli filmování složitě několikrát posouvat a měnit plány. Ještě na konci května jsme neměli vůbec žádnou jistotu, kdy a jak bude možné v Itálii točit. Zdržela se i výroba kostýmů, která probíhala v Itálii, a kvůli striktním hygienickým opatřením se o několik týdnů protáhla. Hlavní ale je, že jsme znovu „v akci“ a dosud natočený materiál vypadá skvěle,“ říká producent Jan Macola.

V České republice se začalo filmovat 4. září v Klášteře sester premonstrátek v Doksanech, další scény jsou z pražských paláců Martinického, Colloredo – Mansfeld a prostor zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Nejsložitější a nejvýpravnější část českého natáčení, včetně komplikované kaskadérské scény, pak proběhla ve Stavovském divadle. Poté tvůrce čeká natáčení v regionech, v bývalém cisterciácském klášteře v Plasech, na zámku v Bučovicích a v brněnském Mahenově divadle. V polovině října bude následovat opětovný přesun do slunné Itálie.

„Pravidelné testování všech herců a celého štábu sice představuje zvýšené náklady a společně s nošením roušek i určité nepohodlí, všichni to ale zatím berou tak, že je to prostě daň za to, že mohou chodit do práce, která je baví a živí,” dodává ještě Jan Macola.

Vedle Vojty Dyka se v hlavních rolích představí italské herečky Barbara Ronchi, Elena Radonicich a Lana Vlady. Ve vedlejších se pak diváci mohou těšit na Lenku Vlasákovou, Karla Rodena nebo Zdeňka Godlu. Ve snímku se objeví i operní hvězdy, jakými jsou Phillipe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi, Juan Sancho nebo Krystian Adam. Hudbu k filmu nahrál orchestr Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse.

Film Il Boemo vzniká za laskavé podpory Státního filmu kinematografie, Filmové nadace, Prague Film Fund, Plzeňského kraje, Jihomoravského filmového nadačního fondu, italského ministerstva kultury a Slovenského audiovizuálního fondu. Koproducenty filmu jsou Česká televize – TPS Kateřiny Ondřejkové, Libor Winkler a MagicLab.

Základní informace k filmu Il Boemo

Film režiséra Petra Václava o mimořádném osudu a hudbě nejslavnějšího českého umělce

18. století a světoběžníka Josefa Myslivečka.

scénář a režie: Petr Václav

producent: Jan Macola, Mimesis Film (ČR)

žánr: historický film

verze: 2D české a italské znění

titulky: italské, anglické, české

délka: 130 minut

rozpočet: 120 mil. Kč

lokace: Itálie, Česká republika

termín natáčení: 07/2019 – 12/2020

plánovaná premiéra: podzim 2021

koproducenti: Kateřina Ondřejková, Česká televize (ČR)

Marco Alessi, Dugong Film (IT)

Marek Urban, Sentimentalfilm (SK)

Libor Winkler (ČR)

kamera: Diego Romero

architekt: Irena Hradecká

Luca Servino

umělecká maskérka: Andrea McDonald

kostýmní výtvarník: Andrea Cavalletto

zvuk: Daniel Němec

hudba, hudební poradce: Václav Luks, Collegium 1704

odborný poradce: Daniel E. Freeman

hlavní role: Vojtěch Dyk

Barbara Ronchi, Elena Radonicich, Lana Vlady

vedlejší role: Karel Roden, Lenka Vlasáková, Zdeněk Godla

zpěváci: Phillipe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi,

Simona Šaturová, Juan Sancho, Krystian Adam

Mediální partneři: Český rozhlas Radiožurnál, Deník, Reflex, TV Magazín, Harmonie, 100 + 1

PR a tiskový servis: Turner PR, www.turner.cz

You may also like...