Dokument o Michalu Prokopovi bude mít premiéru na festivalu ve Všeticích

Součástí programu festivalu Krásný ztráty Live, který se navzdory koronaviru uskuteční 14. a 15. srpna na statku ve středočeských Všeticích, bude také premiéra celovečerního televizního dokumentu o Michalu Prokopovi. Má to svoji logiku, zpěvák je totiž od počátku garantem a spoludramaturgem tohoto festivalu. Režisérem filmu je zkušený filmař a Prokopův muzikantský kolega Jiří Vondrák. Poslední vstupenky na festival pro tisíc diváků za zvýhodněnou cenu jsou k dispozici na webových stránkách festivalu www.krasnyztratyvsetice.cz.

Festival bude! Připravujeme ho sice ve ztížených podmínkách, ale rád bych vás ujistil, že uděláme všechno pro to, abychom si společně tohle setkání i předpremiéru Vondrákova filmu pořádně užili.“ Vzkazuje příznivcům Michal Prokop. Štáb České televize pod vedením Jiřího Vondráka pracoval na Krásných ztrátách Live už vloni, kdy zde natáčel do filmu materiál: Michala Prokopa v jeho nejpřirozenějším prostředí, tedy na pódiu s domovskou kapelou Framus Five, v rozhovorech s muzikantskými přáteli i v osobním kontaktu s fanoušky. Některým z nich dokonce umožnil zblízka jako členům štábu sledovat, jak dokument vzniká a podiskutovat si s profesionály v oboru dokumentárního filmu.

V té době už měl režisér mnoho pomyslných metrů filmu natočených, na dokumentu se pracovalo od loňského jara. Dlouhý vznik má základ ve Vondrákově snaze zachytit mnohovrstevnatost osobnosti Michala Prokopa ve všech oblastech jeho zájmů, tedy muzikantské, politické i publicistické. Jakýmsi „startovním výstřelem“ natáčení byl březnový vstup Michala Prokopa do Síně slávy české populární hudby v rámci ceremoniálu Cen Anděl.

Režisér filmu Jiří Vondrák se už od konce šedesátých let pohyboval na československé hudební scéně, jeho doménou byl zejména folkrock a šanson, vystupoval sólově i v různých seskupeních. V polovině 90. let hudební činnost omezil a začal se věnovat televizní dokumentární tvorbě. V cyklu Legendy folku a country, který dostal i knižní podobu, zmapoval domácí scénu ve jmenovaných žánrech. Natočil řadu dokumentů o domácích i zahraničních hvězdách, mj. o Jiřím Suchém, Jaromíru Nohavicovi, Haně a Petrovi Ulrychových, Johnu Mayallovi, Johnnym Winterovi nebo skupinách Jethro Tull a Uriah Heep.

Dokumentární film Michal Prokop Až si pro mě přijdou…vznikl v Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka v brněnském studiu České televize.

Televizní premiéru bude mít dokument na podzim 2020 na ČT art.

Festival Krásný ztráty Live bude i letos především setkáním několika muzikantských generací a přinese výjimečné jednorázové spolupráce, které se nejspíš už nikdy nebudou opakovat. Na pódiích na statku Všetice na Benešovsku zahrají mimo jiné Monkey Business, Buty, Ivan Hlas Trio, Michal Ambrož a Hudba Praha, Laura a její tygři, Luboš Pospíšil & 5P, Lanugo či The Atavists. Samozřejmě nebude chybět ani hostitel Michal Prokop, a to s oběma svými formacemi, jak s plným obsazením kapely Framus Five, tak s akustickým triem s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým.

Michal Prokop Až si pro mě přijdou…

Životní příběh hudebníka, politika a moderátora Michala Prokopa.

Režie: J. Vondrák

Česká televize 2020 

57 minut 

scénář a režie: Jiří Vondrák // kamera: Pavel Otevřel // dramaturgie: Martin Polák // střih: Pavel Stříbrný // vedoucí produkce: Vendula Karmazínová // výkonný producent: Pavel Plešák // kreativní producent: Dušan Mulíček // účinkující: Michal Prokop, Petr Prokop, Luboš Andršt, Daniel Kroupa, Jan Hrubý, Hana Zagorová, Milan Uhde, Vladimír Mišík a další

Michal Prokop, jeho autorské a interpretační „stopy“ v československém rocku jsou nezanedbatelné, stejně jako v politice a televizní práce, nebo jeho osobní postoje. Dokument mapuje souběžně překrývající se období všech oblasti jeho života, protože spolu neodmyslitelně souvisejí. Hudební osobnost s širokým záběrem činností – skladatel, kytarista, moderátor, bývalý politik, je nositelem významných ocenění, jako jsou Řád umění a literatury Francouzské republiky (1995), titul nejlepší zpěvák 1. československého Beatového festivalu v Praze (1967) nebo zpěvák roku časopisu Melodie (1988) a držitel několika platinových a zlatých desek a dvojnásobný člen Beatové síně slávy Radia Beat (2007, 2017) a člen Síně slávy cen Anděl 2018.

You may also like...