Světýlka Beaty Parkanové získala nominaci na hlavní cenu karlovarského festivalu Křišťálový glóbus

Režisérka a scenáristka Beata Parkanová obdržela radostnou zprávu, že její další autorský film Světýlka byl vybrán do Hlavní soutěže 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Pro Parkanovou není účast a úspěch s vlastním filmem na MFF KV premiérou, v roce 2022 získala hlavní cenu za režii a herec Martin Finger za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Slovo. Film Světýlka bude mít světovou premiéru v Karlových Varech v úterý 2. července od 20:00 v hlavním sále hotelu Thermal, první ukázku z něj ale můžete vidět už nyní.

Světýlka

„Hlavní roli hraje Mia Bankó a seslalo nám ji pár dobrých andělů. Viděla jsem ji na castingu dětí do filmu Slovo, přišla se svojí starší sestrou Leou, která ve Slovu tak skvěle hrála holčičku Emičku. Miu jsem si hned zapamatovala, nějakým osudovým pocitem, a pak věděla, že ji do Světýlek chci. Nezkoušeli jsme nikoho jiného, i když neměla žádné zkušenosti s natáčením. Byl to osud. Martin Finger je zamluven na role mužů v mé rodině, Veronika Žilková je strhující herečka, Marka Geišberga mám ráda a věřím mu a Elizaveta Maximová je podle mého herečka světového formátu,“ popisuje Beata Parkanová, jak vybírala herecké obsazení Světýlek.

Atmosféru na place si pochvaluje i Veronika Žilková. „Beata Parkanová je skvělý člověk a obrovský talent. Moc si vážím našeho setkání a důvěry svěřit mi roli její babičky. Filmová poetika a filmová řeč z ní podle mne dělá pokračovatelku filmového básníka Františka Vláčila. Točila jsem s oběma, tak si můžu troufnout srovnávat,“ uvádí herečka na konto režisérčina stylu.

Světýlka

„Natáčeli jsme v Jihomoravském kraji díky podpoře Jihomoravského filmového nadačního fondu a na Slovensku v průběhu července a srpna 2022. Vlastně hned poté, co Beata s Martinem získali ceny za film Slovo. Natáčení probíhalo chronologicky kvůli maximálnímu komfortu pro dětskou herečku, což nebývá příliš obvyklé, jelikož je to náročné na čas a finance,” říká producent Vojtěch Frič o nestandardním průběhu natáčení. A CEO Bontonfilmu Martin Palán k výjimečnosti celého projektu doplňuje: „Fakt, že se Světýlka podařilo vyrobit ve spolupráci s komerční televizí, považuju za skutečně přelomový. Ukazuje to jak sílu tématu, tak chuť Primy pouštět se do nových, jiných a odvážných projektů, a za takovéto partnerství jsme všichni velice rádi,“ dodává šéf společnosti, která je jedničkou v distribuci českých filmů.

Světýlka

Světýlka jsou přesně a citlivě poskládanou mozaikou jednoho rozhodujícího dne v životě dítěte. Letní den v životě Amálky a její rodiny, který boří Amálčiny jistoty a říká – jsi člověk ohrožený samotou. Ty a tví lidé, každý z nich.

Právě do takového letního dne se probudí dítě Amálka, do ničím ohroženého světa, který sdílí s kocourem, rodiči, dědou a babičkou. Na zahradě jsou důvěrné kouty, za plotem les a rybník, silnice a louka, nade vším nebe. A měl by být den s drobnými zádrhely a drobnými radostmi jako každý jiný. Ale nebude. Odněkud se tu vzal nepokoj, který trucuje a nechce si hrát. V kinech bude film k vidění od 16. ledna 2025.

Světýlka

Světýlka

Premiéra: 16. 1. 2025

Scénář a režie: Beata Parkanová

Kamera: Tomáš Juríček

Hudba: Michal Novinsk

Střih: Alois Fišárek

Producenti: Vojtěch Frič, Ondřej Kulhánek, Maroš Hečko a Peter Veverka

Hrají: Mia Bankó, Martin Finger, Veronika Žilková, Elizaveta Maximová, Marek Geišberg, Jenovéfa
Boková, Aleš Bilík, Eric Cénat a další

Zdroj foto a video: Bontonfilm

You may also like...