Tvůrci filmu Miki představují teaser, snímek vypráví příběh největšího slovenského sériového vraha

Divoká 90. léta přinesly množství příležitostí. Zejména pro ty, kteří se v chaosu změn zorientovali nejrychleji a s rostoucím úspěchem ztráceli poslední zábrany. Protože pravdu má ten, kdo má moc. Tvůrci thrilleru MIKI dnes představují teaser a dávají možnost nahlédnout do připravovaného filmu o bývalém bossovi slovenského podsvětí Mikuláši Černákovi, který se přiznal ke 14 vraždám.

Miki

Úspěšný filmový režisér Jakub Kroner odhaluje první záběry ze svého nového filmu MIKI. První dva Kronerovy filmy (Bratislavafilm, Love) byly o lidech na okraji společnosti, dealerech, mafiánech, zlodějích aut. Tento žánr je mu blízký, ve filmu MIKI se jej drží, ale poprvé se vrací do minulosti. Přináší příběh o anti-hrdinovi, hlavě organizovaného zločinu 90. let. Mikuláš Černák, bývalý řidič autobusu, vybudoval jednu z největších a nejobávanějších mafiánských skupin v zemi. Poprvé byl v roce 1997 zatčen za hospodářské delikty, po pěti letech se dostal podmínečně na svobodu, ale v roce 2003 byl v Praze znovu zadržen zásahovou jednotkou české policie i pro podezření, že je ve spojení s ruskojazyčným organizovaným zločinem. U soudů se nakonec přiznal se ke spáchání 14 vražd. V současné době si odpykává doživotní trest ve věznici v Leopoldově. Odseděl si již celkem 25 let a nyní soud projednává žádost o jeho podmínečné propuštění. Podle advokáta Mikuláš Černák pro své propuštění již potřebné podmínky splnil. Jde o prvního odsouzeného, který má doživotní trest a který o propuštění požádal.

Obraz doby

Režisér Jakub Kroner připomíná, že film MIKI není jen o hlavní postavě. Přináší obraz doby, která je dodnes traumatizující. Vnímá, že téma filmu vzbuzuje velký zájem a je předmětem vážných společenských diskusí. „I proto jsem cítil, že je velmi důležité, jak tento film uděláme,“ říká Kroner a scénárista Miro Šifra doplňuje: „Plně si uvědomuji, že jsem napsal film o muži, který má prsty ve smrti desítek lidí. Scénář však nebuduje kult jeho osobnosti, ani jeho činy neomlouvá.“ Kroner uvádí, že film se připravoval dva roky, natáčel se rok a podmínky byly velmi náročné, „V kreativním týmu jsem měl skvělé lidi a jsem rád, že se nám to podařilo, „ dodal. „Film je už téměř hotový, probíhají poslední práce.“

Producentka Zuzana Mistríková připomíná, že film není životopisem Mikuláše Černáka, ale autonomním filmovým příběhem inspirovaným skutečnými a známými událostmi. „Žádná učebnice dějepisu nedokáže zprostředkovat dnešní mladé generaci 90. léta tak, jako filmový příběh. A jsem přesvědčená o tom, že o 90. letech musíme mluvit, protože tehdy se na Slovensku stala známkou úspěchu schopnost prosadit se za jakoukoli cenu. Silou, arogancí a porušováním pravidel,“ doplňuje Mistríková.

Už první záběry z filmu prozrazují, že film bude hereckým koncertem celé řady špičkových slovenských herců, kterému kraluje představitel hlavní postavy Milan Ondrík.

Miki

Vynikající tým tvůrců

Na filmu MIKI pracuje tým tvůrců, kteří patří mezi špičku současné kinematografie. Režisér Jakub Kroner má na svém kontě divácky mimořádně úspěšné filmy. Scénárista Miro Šifra je držitelem Českého lva i Slunce v síti. Kameraman Mário Ondriš stál za kamerou u všech Kronerových filmů s výjimkou jeho debutu. Výtvarná stránka filmu je velmi atraktivní a stojí za ní architekti Erik Ivančík a Braň Mihálik, kostýmní výtvarnice Sandra Žigová a umělecká maskérka Andrea Štrbová. Za zvukovou stránku filmu jsou zodpovědní zvukoví mistři Stanislav Kollár a Viktor Krivosudský a hudební skladatel David Kollar (poslední dva držitelé Slunce v síti).

Ve filmu účinkuje více než 100 herců a v hlavních rolích diváci uvidí kromě Milana Ondríka také Michala Kubovčíka, Annu Javorkovou, Gregora Hološku, Dušana Cinkotu, Matěje Hádka, Martina Nahálka, Rebeku Polákovou a spoustu dalších hereckých osobností.

Film MIKI vzniká v koprodukci společností PubRes (SK – Učitelka; Mečiar; MEKY), Regie Civitas Productions (SK) a Europeana Production (CZ – Vánoční příběh) a jeho vznik finančně podpořil Audiovizuální fond. Partnerem filmu je Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP). Do českých kin film MIKI uvede distribuční společnost CinemArt 22. srpna 2024.

Miki

Krátká synopse filmu:

Pravdu má ten, kdo má moc.

Bez ohledu na to, jak ji získal…

MIKI je příběh muže, který se vrátí ze zahraničí zpět do své rodné vesnice, do země, která se rychle mění a ve které se otevírají nové velké možnosti i v oblasti organizovaného zločinu. Miki, původním povoláním řidič autobusu, v sobě postupně objeví a aktivuje schopnosti k tomu, aby vybudoval jednu z největších a nejobávanějších mafiánských skupin v zemi.

Miki

Miki

Premiéra: 22. srpna 2024

Scénář: Miro Šifra

Režie: Jakub Kroner

Kamera: Mário Ondriš

Architekti: Erik Ivančík, Braňo Mihálik

Kostýmní výtvarnice: Sandra Žigová

Umělecká maskérka: Andrea Štrbová

Střih: Michal Kondrla

Hudební skladatel: David Kollar

Zvuk: Stanislav Kollár, Viktor Krivosudský

Vizuální efekty: Tibor Meliš

Producenti filmu: Zuzana Mistríková, Radovan Gerek, David Blümel

Zdroj foto a video: Bontonfilm

You may also like...