Vzniká animovaná pohádka Pyšná princezna

Animovaná pohádka Pyšná princezna vzniká ve studiu PFX a bude mít v kinech premiéru již za rok.

Pyšná princezna

Existuje opravdu málo dlouhodobě oblíbených filmů, které si nacházejí diváky s každou generací a které skutečně zlidověly. Pyšná princezna Bořivoje Zemana z roku 1952 ale bezesporu patří do zlatého fondu české kinematografie, a nyní se můžeme těšit na její nové animované zpracování ve 3D. Nová Pyšná princezna vznikne v produkci LUMINAR Film a PFX a naváže tak nejenom na filmovou i literární předlohu, ale i na velkou a slavnou tradici české filmové animace.

Remake vzniká v česko-polské koprodukci a režírují jej tvůrci David Lisý a Radek Beran, který je zároveň i autorem scénáře. Ten při psaní vycházel jednak z původní literární předlohy Boženy Němcové, ale i z ikonických momentů filmové verze z padesátých let. „Lákal mě návrat k původní literární předloze pohádky Potrestaná pýcha, možnost vyzdvihnout motiv čisté lásky, díky které lze proměnit k lepšímu i svůj charakter. Zároveň jsem s radostí použil některé ikonické momenty původního filmu. Například akční scénu ze mlýna, šermovací tanec v trámoví, poskakující výběrčí daní v pytlích, zpívajícího ševce na hranici království, nebo „našli moji rádcové…“ vyjmenovává Radek Beran.

Pyšná princezna

Volba animované formy vyprávění umožňuje nejen to, že obě díla mohou být nadále uváděna vedle sebe, ale hlavním cílem tvůrců je vyrobit opravdu velkou animovanou pohádku, která bude mít díky univerzálně srozumitelnému příběhu potenciál i v mezinárodním měřítku. „Nové zpracování filmové pohádky Pyšná princezna se mi od začátku zdálo jako dobrý nápad. V tomto případě se jedná o nové převyprávění více než šedesát let starého hraného filmu animovanými postavami s použitím nejmodernějších technologií. Takové setkání látky, kterou všichni známe z dětství, nekriticky ji milujeme a je součástí našich nejosobnějších vzpomínek, se současnou moderní animací je velkou výzvou,“ dodává Radek Beran. Tvůrci tak mají díky 3D technologii téměř neomezené možnosti stylizace, vyprávění a naprostou svobodu v obrazu.

Pyšná princezna

Postavy a prostředí vytváří tým výtvarníků pod vedením Jana Koníčka v pražském studiu PFX. Postavy prošly postupným vývojem, prvotní výtvarné návrhy vznikaly skicou v ruce a pak byly převedeny do 3D. Oproti předloze animovaný film pracuje se zvířátky, která sice nemluví, ale zasahují do děje a aktivně spolupracují s lidskými postavami. Animace vzniká ve spolupráci týmu studia PFX s polským koproducentem Human, animační tým vede Rafał Schubert. Klíčovým prvkem animovaného filmu je hudební a zvuková složka. Kompozice se ujali zkušení hudebníci Ondřej Brzobohatý a Ondřej Brousek.

Pyšná princezna

Producenty filmu Pyšná princezna jsou společnosti Luminar film a PFX, jeho koproducenty jsou Česká televize, polské studio Human a CinemArt. Film finančně podpořil Státní fond kinematografie. Do českých kin film vstoupí 7. listopadu 2024.

Zdroj foto a video: CinemArt

You may also like...