Hadí plyn bude mít světovou premiéru na letošním karlovarském festivalu

Režisér David Jařab natočil snímek Hadí plyn inspirovaný ikonickou novelou Josepha Conrada Srdce temnoty jako filmovou odyseu o cestě do temnoty lidské duše. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Hadí plyn zařadil do svého programu a uvede jej v exkluzivní světové premiéře v sekci Zvláštní uvedení, v jejímž rámci probíhají premiéry vybraných zahraničních a českých titulů. V českých kinech bude mít film premiéru 21. září.

Scénář k filmu Hadí plyn si napsal David Jařab sám, coby respektovaný divadelní režisér tuto látku již dříve zpracoval do podoby úspěšné divadelní inscenace, považované za jedno z vrcholných děl poslední sezony Pražského komorního divadla v divadle Komedie. V případě filmové podoby Hadího plynu se ovšem nejedná o převedení divadelní verze na plátno, nýbrž o svébytnou adaptaci originálního literárního textu pro film. Děj snímku je posunut do současnosti a hrdinova cesta nemíří ze západní Evropy do nitra Afriky, nýbrž z Prahy na divoký Balkán. Do hlavní role Roberta Kleina David Jařab obsadil Stanislava Majera. V dalších rolích se pak představí například Martin Pechlát, Dalibor Buš, Mara Lukamaa Václav Vašák.

Film vypráví příběh Roberta Kleina, který opouští ve Francii svou partnerku Saadu, aby se vrátil zpět do Prahy a později hledal svého nevlastního bratra kdesi na Balkáně. Je poháněn intuicí, která ho žene do míst, kde Evropa ztrácí svoje kontury a propadá se do své koloniální minulosti rámované xenofobní současností. Robert Klein je nucen přemýšlet o sobě, svém vztahu k násilí, sexu i jinakosti kultur. Snaží se porozumět svému „já“ a posléze přijmout i jeho temnou stránkou.

O filmu a jeho příběhu David Jařab prozradil: „Hledání plynu v zakázané oblasti, stejně jako konfrontace s uprchlíky z Afriky, kteří hledají v Evropě nové místo pro život, jsou na první pohled absurdní, ale stejně tak hluboce aktuální a reálné. V původní předloze proniká bílý muž do nitra černého kontinentu, aby si ho podrobil a zároveň se ponořil do jeho neproniknutelné temnoty. V nové interpretaci se situace otáčí a Afrika přichází na bílý kontinent, aby vyvolávala v lidech různé odezvy: strach, nenávist, pohrdání, ale i sebeuvědomění. Uprostřed neproniknutelné přírody se střetává koloniální koncept bohorovného šíření kultury a světla s pragmatickým odporem k jakémukoliv prolínaní nesourodých kultur. Cesta Roberta Kleina do nitra stinných stránek evropské duše je uvědomělá a zkoumá naše nejhlubší předsudky. Jeho osoba jako by byla metaforou nutnosti Východní Evropy vyrovnat se svými frustracemi. Jeho postava má v sobě stále hluboce zakořeněnou patriarchálnost a kulturní nadřazenost, zároveň si ale uvědomuje potřebu tyto tendence změnit.“

Film Hadí plyn vznikl v produkci společnosti Cineart TV Prague Viktora Schwarcze, v níž byly realizovány i Jařabovy předchozí hrané autorské filmy Vaterland – lovecký deník (2004), Hlava–ruce–srdce (2010) či celovečerní dokument s hranými prvky Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka (2018). Dalšími producenty filmu jsou Silvia Panáková (ARINA Film Production), Bogdan George Apetri (The East Media Production) a koproducenty jsou Česká televize – TPS Aleny Müllerové a HomeMedia Production. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie a Audiovizuálneho fondu.

Hadí plyn

Režie: David Jařab

Scénář: David Jařab

Námět: volně na motivy románu Josepha Conrada Srdce temnoty

Hudba: Jakub Kudláč

Hrají: Stanislav Majer, Václav Vašák, Mara Lukama, Martin Pechlát, Dalibor Buš, Braňo Mosný, Daniel Fischer, Brian Caspe, Jovial Mbenga, Robert Mikluš, Tomáš Jeřábek, Anežka Kubátová, Tets Ohnari, Lea Čárska, Damian Odess-Gillet, Robert Polo, Lenka Libjaková, Jiří Černý, Dušan Hřebíček, Petr Marek, Johana Matoušková, Nasi Motlagh, Agi Jókai

Zdroj foto a video: Cinemart

You may also like...