Tvůrci filmu Havel si připomínají výročí narození Olgy Havlové

Pro mě byla Olga Havlová silná žena, byla ostrá, rázná a přesto působila jako královna, jako noblesní aristokratka. Krásná a důstojná žen,“ říká Anna Geislerová, představitelka Olgy Havlové ve filmu Havel.

Zpěvačka Marta Kubišová speciálně pro film Havel a za doprovodu dětského sboru znovu nazpívala svou ikonickou píseň Modlitba pro Martu. Tvůrci filmu se rozhodli věnovat novou verzi právě Olze Havlové a píseň zveřejnit u příležitosti výročí jejího narození. Olga Havlová se narodila 11. července 1933.

Olga Havlová je pro náš film i pro mě osobně tak zásadní, jako sám Havel. Pokud se já osobně dívám na Havla jako na legendu a ikonu, pak se tahle ikona skládá ze dvou části, z Václava Havla a z Olgy Havlové,“ říká režisér filmu Slávek Horák.

Film Havel popisuje bouřlivý život Václava Havla v dobách disentu mezi roky 1968 a 1989. Sleduje proměnu hrdiny od lehkovážného úspěšného dramatika až po vůdčí osobnost sametové revoluce. Boj za pravdu a správnou věc, pronásledování, věznění a také milostné vztahy, vlastní pochyby i humor. V centru velkého příběhu je pak neobvyklý a o to silnější vztah s manželkou Olgou.

Jejich vztah byl výjimečný, i když nebyl po celou dobu romantický. Ale byl postavený na vzájemném respektu jednoho k druhému, na respektu k práci toho druhého, na vzájemné oddanosti a zejména na tom, že při sobě zůstali v dobách dobrých i zlých a vždy si byli oporou. Olga byla silná, samostatná žena a tím pro svého manžela vždy pevným bodem a majákem i ve chvílích jeho váhání a nejistot,“ pokračuje Slávek Horák.

 „Pro roli Olgy Havlové pro mě byla jediná volba Anna Geislerová. Anna je stejně silná, vyhraněná a pevná a tak dokázala Olgu Havlovou opět oživit, sice jen ve filmu, ale ten film tady s námi bude i jako připomínka Olgy Havlové navždy,“ dodává Horák.

Obrazový podklad k nové verzi Modlitby pro Martu odhaluje podobu Anny Geislerové v roli Olgy Havlové v celém rozpětí příběhu, tedy její proměnu od roku 1968 až k době sametové revoluce.

Anna Geislerová

. . o Olze Havlové

Olga Havlová je pro mě symbol důstojnosti, svéhlavosti a lidské síly. A jak jsem se snažila o ní co nejvíce dozvědět, došla jsem k tomu, že byla záhadná, moc lidí vám ani nepoví, jaká vlastně opravdu byla. Je strašně těžké s ní najít nějaké rozhovory, moc lidí si k sobě nepouštěla.

Pro mě ale platí, že Olga Havlová byla silná žena, byla ostrá, rázná a přesto působila jako královna, jako noblesní aristokratka. Krásná a důstojná žena.

K tomu bych přidala ještě tolerantní a stoprocentně svobodná. Nesnesla jakékoli omezení pro sebe a ani jiné neomezovala.

. . jaké bylo hrát Olgu Havlovou

Byla to pro mě výjimečná role. A taky je těžké hrát člověka, kterého si vážíte. Olga je obrazem ženy, ke které člověk opravdu cítí obrovskou úctu, a pak najednou stojíte před kamerou v županu s cigárkem v ruce a stáváte se jejím odleskem. Měla jsem z toho trochu husí kůži.

. . . o Viktorovi Dvořákovi v roli Václava Havla

Viktor opravdu vypadá jako Havel. Občas jsem přimhouřila oči a řekla jsem si: „To je neuvěřitelný, já točím s Havlem!“. Viktor je stejně slušný a zdvořilý. Ale hlavně to Viktor úplně skvěle zvládnul, je to těžká role a Viktor ji zvládnul tak dobře, že ho to ještě nemine. Film i Viktor to totiž budou to mít strašně těžké, Václava Havla si lidé pamatují, každý má na něj nějaký názor, svou představu o něm a nikdo Viktorovi nic neodpustí.

. . o filmu Havel

Líbí se mi, že Havel v našem filmu není komplexně dokonalý, tenhle film není nějaká jednostranná adorující výpověď o Václavu Havlovi. Václav Havel byl výjimečný, jeho myšlenky, postoje, lidskost jsou inspirativní. Jako všichni měl své ale chyby i pochyby. Já jsem u Havla dlouhou dobu nevěděla o jeho „selhání“, jak on to cítil, v souvislosti s jeho prvním zatčení a prvním uvěznění. Není to velké selhání, on si to ale velmi vyčítal. Každý člověk, ať je sebevětší génius a je sebevíc silnější, má lidské slabosti. Každý člověk žije se svým stínem a tyhle stíny a slabosti jsou stejně důležité jako pozitivní věci, které nás formují.

Film Havel jde do kin 23. července 2020.

Producentem filmu je Tvorba Films, koproducenty jsou Česká televize, Václav Dejčmar, Prokop Svoboda, Martin Burda, Milan Kratina a Kateřina Kratina Černovská, Jan Barta, Ondřej Tomek a Terezie Täubelová, Gerald Butters. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie, do kin ho uvede Bontonfilm.

You may also like...