Vítězem 16. ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko je německý debut Flek

Šestnáctý ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko zná vítěze. Hlavní cenu si odnesl německý celovečerní debut režiséra Willa Hanse a kameramana Paula Spengemanna Flek. Zvláštní cenu poroty získala gruzínsko-nizozemská komedie Svatá elektrika kameramana a režiséra Tata Kotetishviliho. Krátkometrážní soutěž vyhrál Filip Alex Svoboda za kameru ve filmu Letopis-Martin Hub a speciální uznání získal Josef Kadera Agha za film Delulu. Festival probíhal od 13. do 17. listopadu v Ostravě.

Vítězem 16. ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko je německý debut Flek

Šestnáctý ročník Ostrava Kamera Oko navštívily během pěti dnů téměř dva tisíce lidí. Na čtyřech projekčních místech festival nabídl třicet pět krátkometrážních a celovečerních filmů, dvě audiovizuální noci Lights of Sound, debaty, workshop, master class i prohlídku filmových lokací.

V mezinárodní porotě Oficiálního výběru, hlavní soutěže Ostrava Kamera Oko, zasedli kameramani Martin Preiss, Lukáš Teren a Bruno Grandino. Cenu Grand Prix udělili filmu Flek (Der Fleck, režie Will Hans, kamera Paul Spengemann, 2024) za výjimečné vizuální vyprávění a vypravěčskou inovaci.

Vítězem 16. ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko je německý debut Flek

„Film nás zaujal promyšlenou kompozicí, kde je každý záběr pečlivě vytvořen tak, aby umocnil téma příběhu a vyvolal emocionální hloubku. Jeho kinematografie přináší neotřelé nápady, které posouvají hranice tradiční práce s kamerou a slouží tak jako mocný nástroj k pohlcení diváků. Z technického hlediska je film vynikající, jeho provedení je bezchybné a pozornost věnovaná detailům jen zvyšuje divácký zážitek,“ říká za porotu Lukáš Teren.

Vítězem 16. ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko je německý debut Flek

Zvláštní cenu získal film Svatá elektrika (Holy Elektricity, kamera a režie Tato Kotetishvili, 2024). Porota ocenila strhující příběh i skloubení kamery a režie. „Jedním z nejvýraznějších rysů filmu je dokumentární pozorování gruzínské atmosféry. Film zachycuje puls města díky precizní a promyšlené kameře, která diváka vtáhne do jeho pulzujících ulic, krajiny a každodenního života. Je to stejně tak portrét Gruzie jako studie postav, přičemž prostředí se stává téměř živou, dýchající bytostí,“ komentuje rozhodnutí poroty Martin Preiss.

Vítězem 16. ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko je německý debut Flek

O vítězi Krátkometrážní soutěže letos rozhodovala kameramanka Lisabi Fridell a kameramani David Hofmann a Tomáš Šťastný. Cenu za nejlepší krátký film udělili dokumentu Letopis–Martin Hub (kamera: Filip Alex Svoboda, režie: Šimon Fridrich, 2023, FAMU). Kameraman Filip Alex Svoboda v něm podle jejich vyjádření vytváří „obrazy, které se vryjí do paměti a svou osobnost do nich otiskuje krásným způsobem, kterému nechybí humor.“

Speciálního uznání se dostalo filmu Delulu (kamera: Josef Kader Agha, režie: Karolína Beranová, 2024) za „jednoduchý vizuální jazyk, který dává vyniknout silným emocím.“

Sedmnáctý ročník Ostrava Kamera Oko se uskuteční v listopadu 2025.

Zdroj foto: Ostrava Kamera Oko

You may also like...