Praha ožralá, Tělo v mé hlavě a úspěšné cestopisy – září a říjen s novými dokumentárními pořady ČT
Dokumentaristé České televize v cyklu Praha ožralá navštíví legendární pražské hospody, v sérii Středověké srdce Evropy prozkoumají české i související evropské památky, v cestopisu Nejkrásnější treky Evropy budou putovat po úchvatných stezkách starého kontinentu a v desáté řadě Bedekru procestují Velkou Británii. Snímky Blýskání pod Tatrami, Žižka – hrdlořez i boží bojovník, Pravda o Žižkovi a Proměny doktora Tyrše zdokumentují historické osobnosti a události, dokumenty Tělo v mé hlavě a Spojila nás smrt se budou věnovat sociálním tématům a film Juráček je můj osud odvypráví příběh Dani Horákové.
Svérázný dokumentární cyklus Praha ožralá diváky zavede do nejrůznějších pražských podniků, které se mohou pyšnit jedinečnou minulostí i současností. Na otázku, kam chodil na pivo Jan Neruda, Franz Kafka či Bohumil Hrabal nebo jaké zločiny poznamenaly nejen pověst vybraných hospod, odpoví místní výčepní a štamgasti v rozhovorech s Janem Hájkem. Ten navíc v bonusových videích, která budou od 12. září dostupná v iVysílání a na sociálních sítích ČT, prozradí, které hospody si zahrály v ikonických českých filmech Samotáři, Adéla ještě nevečeřela a Pupendo.
Citlivých témat se dotkne dokumentární experiment Tělo v mé hlavě, který zprostředkuje pohled do duší lidí, kteří se v průběhu života museli vypořádat s body shamingem – urážkami, kritikou a ponižováním namířenými na jejich fyzické vzezření. Film zachycuje skupinu mužů a žen, kteří se sešli v televizním studiu, aby mluvili o svých zkušenostech s tímto typem šikany a způsobech, jak se jí postavit. Téma osvěty proti body shamingu se objeví i v celorepublikové kampani ve spolupráci ČT edu a O2 Chytrá škola. Film Spojila nás smrt pak přiblíží životy ovdovělých rodičů v produktivním věku, kteří často čelí velké psychické a socioekonomické zátěži s výrazným dopadem na děti.
Pohled na nejzajímavější památky nabídne seriál Středověké srdce Evropy, jehož komentář namluvili Tatiana a Vojtěch Dykovi a který ukáže průřez architekturou od starověku po baroko. Čirou cestovatelskou radost bude možné prožít u série Nejkrásnější treky Evropy, která s diváky zavítá do Norska, Itálie, Slovinska, Černé Hory, Švýcarska, Francie, na Island a Madeiru, nebo u Bedekru, který tentokrát zmapuje Velkou Británii.
O životě nejslavnějšího husitského vojevůdce budou u příležitosti šestistého výročí jeho úmrtí vyprávět dva dokumenty, a to Žižka – hrdlořez i boží bojovník a Pravda o Žižkovi. Do historie nahlédne také snímek Blýskání pod Tatrami zachycující okolnosti vzpoury proti fašismu v Banské Bystrici v roce 1944 nebo dokument o zakladateli sokolského hnutí Proměny doktora Tyrše.
Česko-německá novinářka a spisovatelka Daňa Horáková, signatářka Charty 77, organizovala v sedmdesátých letech ve svém bytě salony pro disidenty a s Václavem Havlem řídila samizdatovou Edici Expedice. V roce 1979 se provdala za filmového režiséra Pavla Juráčka a vystěhovala se s ním do Německé spolkové republiky, německy napsala a vydala sedm prozaických a publicistických knih a v letech 2002–2004 byla hamburskou ministryní pro kulturu. Její život zdokumentovala Olga Sommerová ve snímku Juráček je můj osud.
Premiéra: září a říjen 2024
Zdroj foto: Česká televize